Caves :: Пещерите в България :: Истории и коментари

Търсене:

ВХОД | Регистрация | Начало | Карта на България с пещерните райони | Галерия | Карти | Форум

Коментари, разкази, истории, допълнителна информация

Група Д4 - Д. Динев - нерегистриран - Мурговица06.11.05
Въпрос към знаещите
Това ли е въпросната пещера, упомената в репортаж от вечерните новини на "BTV" от 06.11.2005 год, в която местните си изхвърляли кучетата по различни причини?
Някой ходил ли е там? Влизал ли е вътре и вярно ли е, че там си живеят и дори са се раждали слепи кученца? Хранили се от изхвърляните вътре, пак от местните, измрели животни!

ip: 84.54.184.*

Група Д4 - Д. Динев - нерегистриран - Еленина дупка06.10.05
Втори вход
На 01.10.2005 год. /събота/ в 09.45 ч. със Захо бяхме пред входа на пещерата “Еленина дупка”. Малко след това пристигнаха Любо, Весо и бай Лазо от “НЕПИАСТ-Бургас”. Срещата се състоя по покана на “Група Д4” относно коментарите за втори вход на пещерата.
Още от колата се забелязваха промени. Металната решетка на входа от пътя беше смазана от откъртил се скален блок. Влязохме внимателно в галерията, дълга от порядъка на 15м, леко възходяща. Вътре наистина е опасно! Стените са напукани, пода е покрит с нападали срутени камъни, а на входа се припичаше пепелянка. Галерията завършва със срутище от камъни и глина, чието разчистване е трудно и опасно. Докато бяхме вътре усещахме вибрациите от минаващите по пътя камиони. /Прилагам снимки на галерията – обозначени с ***/
От Любо научих, че познава и е влизал в “Еленина дупка” още преди строежа на новия път за М. Търново. Той спомена за малки отвори – 3 бр. дюзи под входа на пещерата, на нивото на сегашния път, от които е изтичала вода. След строежа на пътя водата е изчезнала.
В “Еленина дупка” влязоха Любо, бай Лазо и Захо. Според Любо, чието последно влизане е било преди 6 години, пещерата доста се е променила. Захо също го потвърди. В пещерата са се разкрили нови обеми, най-значително от които е ново срутване във втората по-голяма зала на пещерата. При последното ми влизане тази зала беше обитавана от колония прилепи, които сега по принуда са си сменили мястото. Любо изказа опасения от поява на газ в някои части на пещерата, което допълнително създавало предпоставки за срутвания.
Освен взривните работи по строежа на пътя в близост до пещерата минават три въздушни електропровода – един на 20kV и два на 110kV. Монтажа на стълбовете от желязорешетъчна конструкция също е бил съпроводен от взривни работи, т.к. там всичко е скала.
Факторите определящи рушенето на “Еленина дупка” станаха много. Коя е основната причина за срутванията едва ли може да се определи с точност. Ние решихме да съпоставим координатите на входа от пътя с картата на пещерата, за да можем да придобием реална представа за разположението на пътя и разкритата при строежа му входна галерия, спрямо галериите на “Еленина дупка”. Очаквам “НЕПИАСТ-Бургас” да бъдат така добри да пуснат картата на пещерата в сайта.

ip: 84.54.184.*

Група Д4 - Д. Динев - нерегистриран - Еленина дупка07.09.05
Информация за пещерата
На 47 км от Бургас, по път 98 “Бургас – Малко Търново” се намирт разклоните за с. Варовник /в дясно/ и селата Бяла вода и Визица /малко по надолу в ляво/. Продължавайки за Малко Търново на около три км след разклоните непосредствено в ляво от пътя се забелязва отворен вход на пещера, който е бил разкрит при строежа на пътя. Естественият вход на пещерата е разположен 30 м по нагоре, перпендикулярно на шосето. Представлява тесен отвор с дълбочина 1,5-2 м.
Входната галерия бързо се стеснява и завършва с много тесен отвор, след който се намира първата по-голяма зала на пещерата . Има и втори, по-атрактивен и достъпен път. От дясната страна на входната галерия, малко преди тесняка се забелязват отвори, които приличат по-скоро на пукнатини в скалата. След доста провиране се достига до малка зала с образувания, а от там пълзейки по друг тесен коридор се влиза в голямата зала. Залата е със силно наклонен, на места доста кален и хлъзгав под. Не е излишно едно 15 м въже. От дъното на залата, следвайки дясната страна, през нови тесняци се стига до втората по-голяма зала на пещерата, в която живеят доста прилепи. Отново следвайки дясната страна на залата се преминава покрай малка пропаст, за да се преодолее нов тесняк. След него се влиза в малка ниска, богата на образувания заличка. Срещат се и кристали. За съжаление голяма част от залата е срутена, стените са напукани, образуванията са отлепени и падат. На това място са възможни и нови срутвания, трябва да се внимава. Предполагам, че това е станало още при строежа на пътя, от взривните работи по разбиването на скалата. Входа от пътя също е опасен. Връзката му с пещерата е прекъсната поради срутване, най-вероятно породено от същите причини. (Диан Динев)

ip: 84.54.184.*

Група Д4 - Д. Динев - нерегистриран - Ледника17.08.05
?
Коя снимка те кефи?

ip: 84.54.184.*

Група Д4 - Д. Динев - нерегистриран - Лепеница01.08.05
Намиране на входа
На около 6км от Велинград по главното шосе “Велинград-Доспат” в ляво се отклонява асфалтов път за кариера “Лепеница”. Има указателна туристическа табела-стрелка с надпис “Пещерата Лепеница”. Продължава се по асфалтовото шосе нагоре и се достига до характерен 180° завой. В ляво преди завоя има малка постройка на местното Електроразпределение РУ20kV – разпределителна уредба високо напрежение. Не се влиза в завоя. Точно преди него направо продължава черен горски път – насипан с чакъл. След около 300м се стига до бунгало. Пътят продължава вляво от него. След около 2,5км се достига до малка помпена станция, която хваща водата от долния вход на пещерата. Координати N 41°57’15,98”, E 24° 00’37,37”. Вторият вход на пещерата е непосредствено над помпената станция – 20м, но се забелязва трудно, поради това, че е засипан с нападали и нарязани клони. На стената на помпената станция има надпис “ПЕЩЕРЯ” и стрелка – изписани с боя. Подходът към входа е удобен от трансформаторния пост 30м след помпената станция, изкачвайки се по стръмния склон и заобикаляйки помпената станция.

ip: 84.54.184.*

Сайтът е в режим "Уики" и от тук нататък в него ще се напрупва информацията, която имате желание да споделите.

Време: 24 милисекунди, изпълнени 4 заявки.

Сайтът е достъпен на адрес caves.4at.info.