Caves :: Пещерите в България :: Истории и коментари

Търсене:

ВХОД | Регистрация | Начало | Карта на България с пещерните райони | Галерия | Карти | Форум

Коментари, разкази, истории, допълнителна информация

А.Христов - нерегистриран - Елата28.07.11
Разминаването в имената се дължи на настъпилите с годините промени в езика и в изговора. Друга причина е "олитературяване" на географските наименования, настъпващо при задължителното редактиране на всяка книга или карта преди отпечатване.
Когато отминат едно-две поколения време (20-40 години) и в някакъв тематичен форум се срещнат различните спомени и познания, мазалото става пълно. Защото всеки борави с онова име и термини, които е запомнил, чул или знае. И се изпада в типично нашенското доизясняване на "по-наясностите".
Само за сведение ще спомена, че на топографската карта М 1:25000, редакция и печат от 1978/79 г., върхът носи името "Баин венец".

А ако се заровим по-надълбоко в Жеко Радевите "Карстови форми в Западна Стара планина", част упоменатите в книга имена ще са трудно произносими и напълно непознати. Като "Студеначь", "Рьжо", "Разгуата", "Стъргата" и др.
Имена, най-подробно и съзнателно записвани от автора по време на продължилите близо 6 месеца пълни проучвания на място през далечната 1913 г.

ip: 95.87.220.*

а.христов - нерегистриран - Препасница13.06.11
допълнение
Защото достига лиските на лиасдогер-а...

ip: 95.87.220.*

А.Христов - нерегистриран - Крайпътната пещера 1 06.10.10
Пещери и мини
Логично е да се предположи, че всички изработки в окарстяващи се скали могат да предложат най-малко алтернативен достъп до естествените кухини в зоната на пресичане на естествените разломи от масива. Проблемът е в целите за използване на тунела/галерията и предприетите мерки за тяхното укрепване по време на строителството и експлоатацията. Най-голям шанс има в онези от тях изградени като галерии за пряк достъп/т.н."прозорци" в хидротехниката и пътното/железопътното строителство и проучвателните галерии в скатовете до створа на язовирните стени. Сещам се за няколко такива обекта в карбонатни скали, които е хубаво да се обсъдят, но по понятни причини предпочитам да продължим темата по и-мейл.


Всеки заинтересован по темата може да контактува с мен на: hristov_andrey@yahoo.com

ip: 95.87.220.*

А. Христов - нерегистриран - Крайпътната пещера 1 05.10.10
Питане
Такъв тип минни изработки съпътстват повечето от големите инженерни инфраструктурни съоръжения като яз.стени, тунели, щолени и т.н. Повечето от са прокопавани в скали, нямащи нищо общо с карста.

С цел опазване и защита на населението и работещите по време на "студената война", в скалните масиви край някои от откритите ни рудници са били изграждани бомбоубежища. Аз знам поне за 2 такива укрития изработени във варовици. И още няколко край дюкерите на по-големите водоснабдителните деривации, но те са в скали от т.н. Берковска група (филити, диабази и туфи) и метаморфити.

След като подобни "изкуствени пещери" са резултат от антропогенната дейност, не е ли редно да се водят и отбелязват по някакъв специфичен начин?

ip: 95.87.220.*

Сайтът е в режим "Уики" и от тук нататък в него ще се напрупва информацията, която имате желание да споделите.

Време: 0.03 секунди, изпълнени 4 заявки.

Сайтът е достъпен на адрес caves.4at.info.