Caves :: Пещерите в България :: Истории и коментари |
ВХОД | Регистрация | Начало | Карта на България с пещерните райони | Галерия | Карти | Форум |
Карта на застрашените пещери, осигурена от клуб Хеликтит Живи страници на клубове, ресурси за пещерно дело и туризъм Сайтът е с идеята на Уикипедия - да бъде попълван от вас самите и вие сами да определяте кое на кого да показвате. |
Време: 0.03 секунди, изпълнени 5 заявки.
Сайтът е достъпен на адрес caves.4at.info.
Коментари, разкази, истории, допълнителна информация
Като компетентна личност се занимавам 42 години със спелеология и познавам много добре промените и развитието на пещерите. Наблюденията ми за това време е, че единствено светлината от прожекторите, които са основно осветление за всички пещери, са и основната причина за развитието на флората в пещерите.
Светкавиците от фотоапаратите не пречат по никакъв начин, надявам се след многократното повтаряне най-накрая да разберете това.
Снимките в диска са с добро качество, без значение от марката на фотоапарата с който са снимани. DVD-филма, диска със снимки, както и другите рекламни материали ни помагат за популяризирането на обекта. Ние имаме пълните права върху тях. Относно х."Тешел", тя също се стопанисва от нас, за което имаме пълно право да я вмъкнем в диска.
Не задължаваме, нито принуждаваме посетителите да закупуват тези рекламни материали. Това си е лично техен избор.
Решението за забрана на снимките в Ягодинска пещера е взето не от мен, а от УС на ТД"Родопея". Мисля, че всяко едно дружество или организация има правата да определя принципите и правилата на работа, с цел по-добро качество и обслужване. Ако след време реша да дойда на работното ви място, вие също ще ми кажете, че има определени правила и график, който пък аз ще трябва да спазвам.
Кажете ми това не е ли същото?????????????
Отношението ми с колегите в другите пещери е добро. Те многократно са търсили помощта ми за тяхното благоустрояване, опазване и за много други неща. Ако някой от колегите е против мен, нека изрази отношението си пряко, а не чрез вас.
Приканвам ви, като добър фотограф, за какъвто се смятате да посетите отново Ягодинска пещера, за моя сметка и да ни покажете какви снимки ще направите за 45 минути. След което ще ги дадем за оценка от други фотографи, които ще определят качеството на вашите и нашите снимки.
Не съм дерзал и няма да дерзая. Аз съм човек, който години наред се занимава с опазването и съхранението на пещерите и мисля, че това е задължение на всеки който се занимава с науката спелеология.
ip: 94.156.167.*
Ако на паркинга са ви таксували и не са ви дали билети, то това нас не ни интересува, обърнете се към Общинския съвет на село Борино.
ТД "Родопея" сме били винаги коректни и точни към посетителите си и ако на вас не ви е бил даден билет за вход, то защо не реагирахте на място за това. Да напишете в книгата за мнения и препоръки, която се намира в офиса на пещерата и да регистрирате датата и часа пред нас, за да докажете истинността на казаното от вас.
Ще помоля от тук нататък всеки, който не е получил билет за вход или има някакви други оплаквания да го прави на място, а след което да пише. През целия летен период имаше анкетни карти, с помощта на които посетителите имаха възможност да изразят своите мнения и коментари, тези анкетни карти се съхраняват при нас и всеки, който иска, може да ги разгледа. 95% са на мнение, че обслужването в пещерата е на високо ниво.
Мисля, че в случая това го правите с цел да ни злепоставите пред останалите.
Не знам кой ви е казал, че светкавиците на фотоапаратите разтопяват пещерните образования. ТОВА Е ПЪЛНА ПРОСТОТИЯ.
А аз такива думи не съм цитирал.
По отношение на бента, ако вие сте постоянно тук, то ще видите, че в различните периоди на годината силата на реката е различна.
В случаите, когато е много буйна, в долната част, където е Кемеров мост /построен преди 350 години/ реката подкопава основите, в резултат на което има опасност моста да падне. Многократно сме правили ремонт и поддръжка на този мост. А с този бент се опитваме да спрем силата на реката, за да го запазим.
На времето "Мелеорация" се грижеше да построява такива бентове с цел запазването на речното корито и развъждането и поддържането на популацията на рибата в реката.
А щом сте толкова загрижен, защо не реагирате за изграждането на мини ВЕЦ-ли в по-горната част на коритото, които допринасят за намаляването и дори пресъхването на реката на определени места и водят до унищожаване популацията на рибите.
ТД "Родопея" би ви доказала с документ, че всяка година, по моя инициатива, се закупуват от развъдници малки риби с цел зарибяване на реката. И това се прави със средствата събирани от входните билети на Ягодинска пещера.
А ако това е лошо дело за вас, то не знам как и по какъв начин тогава трябва да се ОПАЗВА и ПОДДЪРЖА ОКОЛНАТА СРЕДА и РАВНОВЕСИЕТО В ПРИРОДАТА.
ip: 94.156.167.*
1. По точка първа. Паркинга на Ягодинска пещера е общинска собственост на село Борино, област Смолян. Община Борино е взела решение на общинска сесия, да се извършва таксуване на автомобилите, за престой пред Ягодинска пещера. Средствата събирани от паркинга, се отчитат в община Борино и ние нямаме нищо общо с тях.
Ако пък вие не сте обикаляли България и други места в света, на всички такива туристически обекти се плаща такса престой за паркиране.
2. По точка втора. Относно снимането в Ягодинска пещера, УС на ТД"Родопея" е взел решение да не се снима в пещерата, от порядъка на 9 години. Цитирам и причините за това решение:
-Поради дългия маршрут на Ягодинска пещера, която е почти четири пъти по-дълга от останалите благоустроени пещери, е устроена на секторно палене и автоматично загасяне на осветлението след 10 минути, след като мине групата и в случай, че някой от фотографите се забави, то той остава на тъмно и нашите колеги трябва да се връщат назад за да го търсят. Това е направено с цел, да се запази пещерата от наличие на растителност, като: мъхове, плесени, гъби и т.н.
А другата причина е,че на места по пода има образования и когато правят снимки, посетителите стъпват върху тях, катерят се там където не трябва, с цел да направят по-атрактивна снимка.
Освен това, по време на провеждане на вътрешните беседи в пещерата, когато се снима, не се съобразяват с останалите, които не снимат и искат да научат нещо повече за пещерата.
Бих ви препоръчал да посетите други пещери в съседни на нас държави, като Гърция /например пещера Алистратис/ там дори е забранено внасянето на фотоапарати, без значение, че човек няма намерение да снима. Същото е и във всички европейски пещери, които аз съм посетил.
3.По точка трета. Посещаемостта на пещерата е различна, по брой на посетители през различните сезони на годината. Най-активни са посещенията през Август и ако трябва да се съобразяваме със вашите изисквания, то да посетите пещерата през същия период,
ще се наложи предварително /поне месец преди това/ да се запишете.
А ако ви удовлетворява това, няма проблеми ще преминем по този метод на работа, от който съм сигурен, че няма да ви хареса и пак ще търсите начин да се оплаквате.
4. По точка четири. Относно елхата. Тя със нищо не допринася за замърсяването на пещерата. Това е традиция, която е създадена от Димитър Райчев и това го правим в негова памет.
Като спелеолог от периода на 1968г. съм участвал в проучването на Ягодинска пещера, Дяволско гърло, Ухловица и на целия Родопски карст, а и в много наши и международни експедиции, така че имам пълна представа как трябва да се развива пещерен туризъм и за опазването на пещерите в последствие.
Ако нямаше такива будали като нас /спелеолозите/, то нямаше да може, да видите и да се докоснете, до тайните и красотите, които крие подземния свят.
С уважение: Сергей Генчев
ip: 94.156.167.*